SIK SORULAN SORULAR

Botoks hangi bölgelere (Yüzümüzde nereye) uygulanır?

Göz çevresi kırışıklıklarında
Alın ve kaş arası mimik kırışıklıklarında
Boyun bölgesi kırışıklıklarında
Kaş kaldırmada
Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanında terleme tedasinde
Migren tedavisinde
“gummy smile” yani “gülerken diş etlerinin görünmesi”nin önlenmesinde

Botoks kimlere uygulanmaz?

Gebe ve emzirme dönemindeki kişiler
Pıhtılaşma sorunu olanlar

Botoks sonrası işe gidebilir miyim?

Evet gidebilirsiniz. Çünkü botoks yapıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra yüzde hiçbir kızarıklık ve şişlik kalmaz.

Botoks yapılırken acı hissedecek miyim?

Botoks çok acılı bir işlem değildir ve işlemden 20 dakika önce sürülen lokal anestezik kremler ile neredeyse hiç acı hissedilmeden uygulanmaktadır.

Botoks sonrası yüzüm çok fazla şişer mi?

Botoks sonrası yüzde hiç şişme olmaz. Mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Dolgu işleminin yan etkileri nelerdir?

Dolgu maddesi olarak kullanılan “hyaluronik asit” derimizde bulunan doğal bir maddedir. Bu nedenle alerjik reaksiyonlara neden olmaz. İşlem sonrası hafif bir şişlik ve kızarık oluşabilir. Bazı yerlerde de 2-3 gün içinde geçen küçük morluklar oluşabilir.

Dolgular hangi bölgelere uygulanır?

Yanak ve elmacık kemiği
Orta yüz bölgesine
Burun kenarından aşağı inen çizgiler 
Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltı bölgesine
Çene bölgesine

Dolgu maddesinin kalıcılık süresi ne kadardır?

Dolgu maddesinin kalıcılığı hastaya ve kullanılan maddeye göre değişir. Kullanılan kalıcı olmayan, yarı kalıcı veya kalıcı dolgu maddelerine göre 6-12 ay ile 1-5 yıl aralığında kalıcılığı devam eder. Kişinin cilt yapısı, yaşı ve yaşam şekli kalıcılıkta önemlidir. Tekrarlanan uygulamalar ile kalıcılık süreleri uzatılabilir.

Ergenlik sivilcelerinin tedavisine gerek var mıdır?

Kişiyi rahatsız ediyorsa tedavi edilmelidir. Çünkü psikolojik problemlere yol açabileceği gibi bazı şiddetli formlar hayat boyu sürebilecek izlere neden olmaktadır.

Ergenlikten sonra da sivilce çıkar mı?

Evet çıkabilir. Özellikle sivilceye yatkın yağlı ve karma ciltleri olanlarda, kullanılan kozmetik ürünlere bağlı, stres, hava değişimi, hormonal değişikliklere bağlı sivilce gelişebilir.

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izlerinin yok edilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Krem tedavileri, düzenli cilt bakımları, dermapen dermaroller tedavileri beraberinde izler için özel mezoterapi uygulamaları, karbon peeling ve lazer uygulamaları ile izler çok büyük oranda geçer.

Sivilcelerin besinlerle ilişkisi var mıdır?

Bu birliktelik kanıtlanmamış olmakla birlikte kişinin kendi gözlemleri dikkate alınmalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar bazı süt ve süt ürünleri ile diyet peynirle ilişki bildirilmiş olsa da, kişi cips, fındık, fıstık, çekirdek gibi kuruyemişler, çikolata, yağlı yiyecekler ile kendi sivilcelerinin arttığını hissediyorsa azaltılmalı ya da kesilmelidir.

Sivilcenin karaciğer hastalığı ile ilgisi var mı?

Genel olarak sivilce ile karaciğer hastalığının ilgisi yoktur. Sivilce tedavisinde kullanılan ve ağız yoluyla alınan ve bazı ilaçlarla tedavi sırasında karaciğer enzimlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların karaciğere zararı var mı?

Bu ilaçlar dermatolog kontrolünde kullanıldığı sürece hiçbir zararı olmaz.

Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların kısırlık yapma riski var mı?

Bu ilaçları kullanırken ve kullandıktan sonra yaklaşık 3 ay kadar gebe kalınmaması gerekmektedir. Bu ilaçlar dermatolog kontrolünde kullanıldığı sürece hiçbir zararı olmaz.

Sedef hastalığının tedavisi var mıdır?

Evet, hastalık çeşitli yöntemlerle kontrol altında tutulabilir. Hastalığın şiddetine göre krem veya ağızdan alınan ilaçlar ya da güneş ışığının belli dalga boylarını yayan özel cihazlarla belirtiler hafifletilebilir veya ortadan kaldırılabilir.

Sedef hastalığı tamamen geçer mi?

Hayır, kronik yani tekrarlayıcı özellik gösterir. Ancak bu tekrarların ne sıklıkta olacağını önceden kestirmek mümkün değildir.

Benlerin aldırılması zararlı mıdır?

Hayır. Benlerin tanısı ve takibi mutlaka dermatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Hangi benlerin zararlı, hangi benlerin zararlı olduğuna dermatoloğunuz karar verecektir. Zararlı olabileceği düşünülen benlerin cerrahi olarak alınması mutlaka gereklidir. Zararlı değil, faydalıdır. Ben üzerinden gelişebilecek kanserlerin önlenmesinde ve tedavisinde cerrahi çıkarım en kıymetli tedavi yöntemidir.

Halk arasında yaygın olarak merak edilen ‘Benlere bıçak değerse kötüye döner’ inanışı doğru mudur?

Hayır, çıkartılan bende kanserli doku mevcutsa bu çıkartılmadan çok önce gelişmiş demektir.

Lazer epilasyon sonrası iz kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat ile birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur.
Eğer lazer öncesi bronzlaşılmış ya da solaryuma girilmiş ise; leke olmaması için bronzluğun açılması beklenir.
Lazer epilasyon sonrası herhangi bir yanıkla karşılaşılmaması için işlemin mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir.

PRP uygulamasının mezoterapiden farkı nedir?

İki işlem de aynı amaçlar için kullanılıyor olsa da; prp uygulamasında hastanın kendi kanı özel bir işlemden geçirilerek uygulama yapıldığından allerji riskinin olmaması mezoterapiye göre daha güvenli bir uygulama sağlamaktadır.

PRP Kimlere uygulanmaz?

Cilt PRP trombosit fonksiyon bozukluğu, trombositopeni, aktif kanser ya da enfeksiyon durumlarında uygulanmaz.

PRP tedavisi kaç seans sürer? Kaç seanstan sonra etkisini görürüz?

2 haftada bir 3-4 seans uygulama yapılmaktadır. Yılda bir tekrarlayan uygulamalarla etkinin kalıcılığı devam ettirilebilmektedir.

PRP tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerji riski ve yan etkisi yoktur.

Dermaterapi nedir? Nasıl uygulanır?

Dermaterapi, dermapen denilen ucunda mikro iğneler olan bir kalem ya da dermaroller denilen silindir şekilli bir aparatın üzerine dizilmiş çok sayıda mikro iğneden oluşan bir aparat ile yapılır. Dermaterapi yöntemi leke, sivilce, sivilce izleri, ince kırışıklıklar, cilt sarkmaları, deri çatlakları gibi değişik endikasyonlar için topikal solüsyonlar ya da büyüme faktörleri kullanılarak ürünlerin deriye geçişinin hızlandırılmasına dayanır.

Dermaterapi çok ağrılı mıdır?

Dermaterapi uygulaması genellikle hasta tarafından kolayca tolere edilebilen bir uygulamadır. Hafif bir karıncalanma batma hissi olabilir. Ağrı eşiği düşük olan hastalarda uygulamanın rahat geçmesi bakımından lokal anestezik etkili kremler kullanılabilir.

Dermaterapi seansı ne kadar sürer? İşlemden ne kadar sonra günlük hayata dönebiliriz?

Dermaterapi uygulaması ortalama 30 dk kadar sürmektedir. İşlemde otaya çıkan kızarıklık birkaç saat içinde kaybolmakta ve kişi normal yaşamına dönebilmektedir.

Mezoterapi nedir? Kimlere uygulanır?

Mezolift yöntemi ciltte lifting yani germe etkisi oluşturan bir yöntemdir. Kırışıklık oluşumunun geciktirilmesi amacıyla ya da oluşmuş kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanabilmektedir. İnce uçlu mezoterapi iğneleri ile ciltte nemlenme, lifting etkisi sağlayan ve cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ile eser elementlerin uygulanmasıdır.

Mezoterapi kaç seans yapılır?

Seans sayısı kişinin ihtiyacına göre belirlenmekle birlikte genellikle ilk 3 seans 2 hafta aralıklarla uygulandıktan sonra ayda bir olmak üzere 6 seansa tamamlanmaktadır. Yılda bir tekrar seansları ile etki daha belirgin hale gelmektedir.

Mezoterapi ne gibi faydalar sağlar?

Mezolifting yönteminde uygulamadan hemen sonra ciltte daha aydınlık bir görünüm ortaya çıkar. Tekrarlayan seanslarda ciltte lifting ve nemlilikte artış ile kırışıklıklarda dolma hissi ortaya çıkar.