Lazer Epilasyon Ankara Tunalı

ANKARA LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon uygulamasında, lazer ışınları kıllara rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve oluşan ısı kıl köküne iletilir. Böylece kıl kökleri ısınır ve tahrip olur. Tahrip olan kıl follikülünün yeni kıl oluşturma özelliği yok olur. Kıl kökünde tahribe neden olan lazer ışınları cildin diğer yapılarına herhangi bir zarar vermemektedir.

Alexandrite, Diode ve Nd:YAG sistemleri en çok kullanılan ve tercih edilen lazer ışık sistemleridir. IPL sistemleri de epilasyonda sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak lazer değildir.

Lazer atışları sonrasında epidermis ısınır ve soğutulması gerekir. Bu nedenle lazer epilasyonda soğutma cilt yüzeyinin hasar görmesini önlemeye yardımcı en önemli etkendir.

Lazer epilasyonun sağlığa zararının veya yan etkisinin olup olmaması en çok merak edilen sorulardandır. Enerji seviyesi ve cilt soğutması kişinin cilt yapısına uygun seçilip uygulandığında yan etki oluşturma riski oldukça düşüktür.

Bronz tenli ciltler açık tene göre lazer enerjisini daha yüksek oranda emmektedir. Uygulama sonrasında iki hafta cilt güneşten mutlaka korunmalıdır. Aksi takdirde lekelenmeler ve/veya alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

Lazer epilasyon esnasında gözlerin hasar görmemesi için mutlaka özel gözlük kullanılmadır. Sıklıkla sorulan bir diğer soru ise lazer epilasyonun kanserojen bir etkisinin bulunup bulunmamasıdır. Bugüne kadar böyle bir hasar neden olduğu gösterilmemiştir. Lazer dalga boyları sadece melanosit hücreleri tarafından emilmektedir ve melanosit hücrelerinin sıklıkla bulunduğu alanlar benlerdir. Bu nedenle lazer epilasyon uygulaması yapılırken benlerin korunması gerekmektedir.

Lazer epilasyonun kadınlarda yumurtalıklara veya hamilelerde bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt yoktur.

Lazer epilasyonda zaman aralıkları kılların büyüme fazına girmesine göre belirlenir. Yüz bölgesinde 1-1,5 ay iken vücut bölgelerinde bu süre 2-2,5 aya çıkabilir. Lazer epilasyon uygulama esnasında büyüme fazında bulunan tüyler yani tüm tüylerin %20-30’u yok edilmiş olur. Lazer epilasyonun tek seansta sonuç verememesinin sebebi de budur. Etkili sonuçlar için hastaların mutlaka bu süreye uyması gerekmedir.

Açık ten ve koyu renk tüylere sahip kişilerde lazer epilasyonda başarı daha çabuk elde edilmektedir. Açık renkli tüyler lazer ışınlarını yeterli düzeyde emmediğinden yok edilmeleri koyu renkli kıllara göre daha zordur. Lazer epilasyonda başarı cilt için en uygun lazer tipinin ve enerji seviyesinin kullanılmasıyla doğru orantılıdır.

Uygulama yapılacak alanda bulunan kılların işlemden önce 4 hafta içerisinde ağda, cımbız veya epilatörle kökten alınmaması gerekmektedir. 2-3 gün önceden tıraş bıçağı ve makasla alınması tavsiye edilir.