Botoks Ankara

ANKARA BOTOKS (BOTOX – BOTULINUM TOXIN)

Ankara’da Botoks konusunda Dermatolog Doç. Dr. Yeşim Kaymak’tan bilgi ve randevu almak için lütfen 0 533 508 80 77 numaralı hattımızdan arayınız.

Botoks nedir?

Botoks, botulinum toksini adı verilen, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı bloke ederek geçici olarak kasların çalışmasını engelleyen bir ilaçtır. Daha önceden spastik kasların tedavisi için nörolojide, şaşılık tedavisi için gözde kullanılmakta olan botoksun son yirmi yılda kozmetik amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Kozmetik amaçlı kırışıklık tedavisi için yüzde mimik kaslarına uygulanır. Böylece bilinçli veya gün içinde fark etmeden yaptığımız mimikler yumuşatılarak kırışıklıkların oluşması engellenir.

Kaç çeşit botoks vardır?

Ülkemizde şu an için botulinum toksin yani botoks maddesini içeren, Botox® ve Dysport® olmak üzere FDA onaylı iki marka vardır.

Botoks uygulama yerleri nerelerdir?

Botoks genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.
Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır.
Yüzde ayrıca masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir. 
– Alın kırışıklıkları
– Kaş arası kırışıklıkları
– Göz çevresi kırışıklıkları
– Burun üzeri tavşan çizgileri
– Mezobotoks şeklinde tüm yüze
– Çene ovalinin yumuşatılmasında
– Çene üzerindeki kırışıklarda
– Ağız köşelerindeki somurtma çizgilerine
– El, ayak ve yüzdeki terleme (hiperhidrozis) tedavisinde
– Diş sıkma problemi için,
– Migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks tedavi amaçlı kullanılabilir mi?

Botoks nörolojide istemsiz kas sertleşmelerini engellemede ve migren tedavisinde, gözde şaşılık tedavisinde, aşırı bölgesel terleme tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Botoks kimlere uygulanır, yan etkileri nedir?

Mimikleri sırasında kırışıklıkları oluşan, mimiksiz haldeyken de bu kırışıklıkların yer etmeye başladığı, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkese uygulanabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan uygulamalarda, uygulama alanında minimal değişiklikler dışında yan etki beklenmez.

Her isteyen botoks yaptırabilir mi?

Uygulama kararını mutlaka kişiyi ayrıntılı değerlendiren bir uzman hekim vermelidir. Kişinin asıl ihtiyacı nedir, kişi için en doğru uygulama botoks mudur, botoks yapılmasına engel olacak bir sağlık durumu var mıdır gibi sorular mutlaka cevaplanmalıdır.
Bu koşulları sağlayan herkes botoks yaptırabilir.

Botoksun etki süresi nedir? Bu süre uzatılabilir mi?

Botoksun kalıcılığı kişiye göre değişir. Genellikle 4 ay kalıcı olduğu söylenebilir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Bir ilaç olduğu için etkisi uzatılamaz.

Botoks yaptırmak yerine botoks etkili kremler kullanılabilir mi?

Hiçbir krem botoksun yerini tutamaz. Botoks etkili kremlerde beklenen etki, kaslarda değil sadece ciltte incecik yüzeyel kırışıklıkların önlenmesi olabilir. Bu kremlerin botoks uygulaması sonrası kullanılması önerilebilir.

Botokstan sonra cildimde iz kalır mı?

Botoks uygulaması sonrası ciltte 10 -15 dakika süren kızarıklıklar oluşabilir. Her iğneli işlemde olduğu gibi minik morluklar olabilir. Kızarıklıklar 10 dakika içinde morluk olursa birkaç günde tamamen düzelir. 10 dakika süren işlem sonrasında kişiler hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatlarına, işlerine devam edebilirler.

Botoks öncesi ve sonrası nasıldır?

Botoks sonrası kişi aynaya baktığında, mimiksizken yüzünde sadece hafif bir aydınlanmış, dinlenmiş, tazelenmiş bir yüz görür. Sanılanın aksine botoks sonrası yüzde garip, şaşkın, donuk bir ifade oluşmaz. Botoks öncesi ve sonrası kıyaslaması, ayna karşısında mimik yaparken anlaşılır. Örneğin aynanın karşısına geçip kaş kaldırma (şaşırma) hareketi yapan kişi, öncesinde alnında yatay uzun çizgiler görürken, işlem sonrasında kaşlarını kaldırınca çizgilerin oluşmadığını görür.

Botoks ile yüzüm çok şişer, kaşlarım çok kalkar mı?

Botoks asla yüzde şişlik yapmaz. Kaşların çok kalkması istenmiyorsa kalkmaz, bu durum tamamen tek bir noktaya botoks yapılması ile engellenebilir.

Botoks yaptıran herkes birbirine benzer mi?

Kişinin normal görüntüsünde bir değişikliğe yol açmadığından, kimse kimseye benzemez. Sadece kişi daha iyi görünen yani aslında birkaç sene önceki doğal görüntüsüne döner. Daha canlı ve daha az yorgun görünür.

Donuk ifadesiz ve garip bir görünüm olur mu?

Özellikle genç yaşlarda tamamen kırışıklıkları önlemek amacıyla yapılan küçük dozlarda doğal botoks uygulaması yüzde ifade kaybı yapmaz, garip ya da anlamsız yüz ifadelerine neden olmaz. Bu tür kozmetik işlemlerde doğallıktan uzaklaşmamak çok önemlidir.

Erkekler botoks yaptırabilir mi?

Evet, erkekler botoks yaptırabilir. Erkeklerin de kasları var, mimikleri var, onlar da yaşlanıyor ve kırışıyor. Üstelik çoğu zaman kadınlara göre erkekler daha güçlü kaslara sahip olduklarından çok daha erken yaşlarda kırışıklıklar başlayabiliyor. Sadece erkeklere botoks yaparken, feminen bir görüntüden kaçınmak ve onların hayatın belli alanlarında bazı mimikleri kullanmaya ihtiyaç duyduklarını göz önüne alarak çok daha dikkatli olmak gerekir.

Uygulama öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama öncesinde grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu olmamasına, aspirin gibi kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmamasına dikkat edilmesi yeterlidir. Uygulama sonrasında da 4-6 saat süreyle başın dik tutulması, öne eğilmemesi, yatılmaması, 24 saat alkol alınmaması ve 7 gün kadar kas gevşetici özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekir.

Hangi durumlarda botoks uygulanmaz?

Hamile veya emzirenler, bazı kas hastalıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede uçuk ve benzeri deri hastalıkları olanlar botoks için beklemelidirler.

Ankara’da botoks uygulaması fiyatı ne kadardır?

Botoks kişiye özel bir işlemdir. Her yüze, o yüzün oranları dikkate alınarak, ihtiyacına göre botoks işlemi uygulanır. Fiyat belirlenirken uygulamanın miktarı esas alınır.

Ankara’da botoks kampanyaları ve indirimlerinden nasıl haberdar olabilirim?

Gerek websitemizdeki duyurular bölümünden, gerek Instagram ve Facebook sayfalarımızdan güncel botoks indirim ve kampanyalarımızı takip edebilirsiniz.