Sivilcesi Olanlar Nasıl Beslenmeli?
BLOG,  Diyet,  Sivilce Tedavisi

Sivilcesi Olanlar Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Sivilce (akne) en çok ergenlik döneminde ve toplumumuzun %80’inde görülür.  Genetik yatkınlık ve hormonlar sivilce oluşumunda etkin rol oynar. Diyetle alınan besinler ise sivilcenin alevlenmesi,  kliniğinin kötüleşmesinde rol oynayabilmektedir.

Batı Diyeti Sivilce Yapar mı?

Neredeyse 100 yıldır diyet ve akne arasındaki ilişki biliniyor. Eskiden çikolata, yağlı ve şekerli yiyecekler suçlanırken, son 15 yılda dermatologlar ve beslenme uzmanlarının birlikte planlayıp katıldığı çalışmalarda, süt ve süt ürünleri ile glisemik indeksi yüksek batı diyeti üzerinde durulmaktadır.

Bu çalışmalarda kaymaksız ve yağsız süt ile sivilce görülme sıklığı arasında bir ilişki olabileceği tartışılmıştır.

Batı Diyeti Nedir?

Batı diyeti; fastfood, kızartmalar, doymuş yağlar, çok şekerli tatlılar ve çok şekerli içeceklerdir. Glisemik indeksi yüksek yiyecekler ise beyaz un, beyaz şeker ve beyaz pirinç gibi rafine yani işlenmiş gıdalardır. Bunlar besin olarak tüketildiklerinde hızla kan şekerini yükseltirler; yüksek kan şekeri insülinin hızla yükselmesine de neden olur. 

Batı diyetiyle beslenmenin sivilce gelişiminde rol oynadığı belirtilmektedir. Bu nedenle sivilceli hastaların batı diyeti ürünlerinden; fast food, kızartma, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, hazır meyve suları, çikolata, çok şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Batı diyetinin moleküler bazda sadece sivilcenin değil, obesite (aşırı şişmanlık), diyabet (şeker hastalığı), nörolojik hastalıklar ve kansere yol açan pek çok biyokimyasal yolağa sebep olduğu bulunmuştur. Batılı olmayan toplumlarda sivilce görülmemesinin nedeni diyetlerinde beyaz ekmek, şeker, çikolata gibi gıdaların olmamasından kaynaklanıyor olabilir.

Düşük Glisemik Diyetinin Sivilce Önleyici Etkisi

Kontrollü çalışmalarda sivilcesi olan hastalara düşük glisemik indeksli diyet uygulandığında sivilcelerinde düzelme gözlenmiştir.

Düşük glisemik diyet nedir?

Düşük glisemik diyet; sebze, meyve gibi lifli yiyeceklerden ve beyaz et özellikle balık çeşitlerini içermektedir.

Sivilceli hastaların, sebze ve meyvelerden oluşan lifli besinler, somon gibi doymamış yağ asitleri omega-3 den zengin balık çeşitleri, ceviz, enginar gibi magnezyum, selenyum dan zengin gıdalar, yeşil çay gibi antioksidanlardan oluşan diyetle beslenmeleri gerekmektedir. 

Bu beslenme şeklinin, yani düşük glisemik indeksli diyetin, sivilce ile birlikte diğer deri hastalıkları, pek çok sistemik hastalık ve kanserden koruyucu yönleri unutulmamalıdır. Bu nedenle düşük glisemik indeksli diyet, sadece sivilce hastalarının değil, herkesin uygulaması ve yaşam tarzı haline getirilmesi gereken bir beslenme şeklidir.