Ankara Sivilce İzleri Tedavisi
BLOG,  Cilt Lekeleri Tedavisi

Sivilceler ve Sivilce İzleri Sorun Olmasın

Hemen hemen herkesin ergenlik ve sonrası dönemde sivilce yani akne problemi olmuştur. Ergenlik dönemindeki gençlerin yaklaşık % 85’inde görülen sivilceler, özellikle dış görünümü çok etkilediği için önem taşımaktadır.

Sivilcelerin oluşmasındaki en önemli nedenler hormonal değişikliklerdir. Bu nedenle özellikle sivilce nedeniyle başvuran kadınlarda ilk yapılması gereken hormon tetkikidir. Beraberinde adet düzensizliği, kıllanmada artış ve kilo alımı varsa polikistik over hastalığı için de tetkikler istenmelidir.

Sivilce oluşumunda etkili diğer nedenler, genetik olarak yağlanmaya yatkın bir cilde sahip olmak, cilt temizliğinin yetersiz oluşu, çevre kirliliği, stres ve uygun olmayan kozmetik ürün kullanımıdır. İleri yaşlarda ve çene bölgesinde görülen sivilcelerde daha çok kozmetik ürünler suçlanmaktadır.

Sivilce ile yiyeceklerin ilişkisi tam netleşmemiş olsa da, kuruyemiş, çekirdek, cips ve çikolata gibi ürünlerin tüketilmesi sonrası kişinin sivilceleri artıyorsa bu ürünlerde kısıtlamalara gidilebilir. Son çalışmaların bir kısmında süt, süt ürünleri ve diyet peynir ile ilişki bulunmuşsa da net değildir.

Sivilce tedavisinde cilt temizliği ilk basamak tedavidir. pH sı sivilce oluşumunu azaltan kalıp sabun ve yıkama köpükleri tercih edilmelidir. Yine uygun yapıda gündüz kremleri ve güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

İkinci basamak olarak; sivilcenin şiddeti ve yerleşimine göre kremler, oral antibiyotikler, oral isotretinoin içeren ilaçlar ve hormon baskılayıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

Bu temizleyici, kozmetik ve ilaç tedavileri mutlaka dermatoloji uzmanı tarafından önerilmiş olmalıdır.

Sivilcelerin ve izlerin tedavisinde bazı kozmetik uygulamalardan da yararlanılmaktadır. Bunların başında cilt bakımları gelir. Cilt bakımı yapılırken, cilt kapalı ve açık komedonlardan temizlenir. Gözeneklerin sıkılaşmasını ve cildin yağ salınımını azaltan peeling, tonik ve maske işlemleri yapılır.

Sivilcesi olan ciltlerde kimyasal peeling olarak salisilik asit içerenler uygundur. Salisilik asit sivilcelerin kurumasını sağlar ve iz oluşumunu azaltır. Karbon peeling uygulaması, cildin yağ dengesini ayarlarken, gözeneklerin küçülmesini sağlar.

Dermapen ve iğneli radyofrekans tedavileri ile de hem iz oluşumu azaltılır; hem de oluşmuş izlerin yok edilmesi sağlanır.

Sonrasında IPL ve lazer tedavileri de izlerin giderilmesinde etkilidirler.

Sonuç olarak “ergenlik sivilcesidir, kendiliğinden geçer” diye beklemek yerine izler oluşmadan ve sivilce yayılıp daha da kötüleşmeden mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışılmalı, verilen tedaviler dikkatlice uygulanmalıdır. Cilt bakımı ve temizliği ihmal edilmemelidir. Kozmetik dermatoloji alanındaki gelişmeler sayesinde de, oluşan izlerin belirgin düzeyde de düzeltilebileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.