Ankara Mineral Yüz Dolgusu (Porselen yüz Dolgusu)

ANKARA MİNERAL YÜZ DOLGUSU

Ankara’da mineral dolgu konusunda Dermatolog Doç. Dr. Yeşim Kaymak’tan bilgi ve randevu almak için lütfen 0 533 508 80 77 numaralı hattımızdan arayınız.

Mineral dolgu nedir?

 

Yaşlanma ile birlikte yüz derimizin bağ dokusunda, elastin ve kollajen lifler gibi bazı yapısal elemanlarında azalmalar, yağ yastıkçıklarında küçülmeler ve kemik yapısında da gerilemeler olur. Bunun sonucunda da kırışıklıklar, sarkmalar ve hacim kayıpları meydana gelir. Dolgular, işte bu kırışıklık, ve sarkmaları gidermek, bazen de dokuya şekil ve hacim vermek için cilt altına enjekte edilen geçici, yarı kalıcı veya kalıcı maddelerdir. Mineral dolgular yarıkalıcı olanlardır. Şu sıralar moda olan ismiyle “porselen dolgu” olarak da bilinen bu dolgular laboratuvuar koşullarında elde edilen CaHA (kalsiyum hidroksiapatit) mikropartiküllerinden ve su bazlı jelden oluşmuştur.

Mineral dolgular nasıl etkili olur?

 

“CaHA” yapısal bileşenleri kalsiyum ve fosfat iyonları olup; insan dokusunda doğal olarak bulunan maddelerdir. Bu nedenle % 100 vücuda uyumludur ve tedavi öncesinde hiçbir alerji testine gerek yoktur. İnce bir iğne ile cilt altına enjekte edilen madde lokal anestezi ile uygulanabilir ve uygulama 1 saatten daha kısa sürmektedir. Enjeksiyon sonrası, CaHA partikülleri bir ” yapı iskelesi ” görevinde vücudun kendi kollajen oluşumunu uyarır ve destekler. Kollajen, doğru sıkılık, esneklik ve yumuşaklığı korumaya yardımcı olan, cildimizde doğal olarak bulunan önemli destek yapılarından biridir. Zamanla vücut tarafından bileşenlerine ayrılarak güvenli ve doğal olarak vücutta yok olur. Sonuçlar 18 ay veya daha uzun olabilir ama kalıcı değildir. İstediğiniz sonuca genellikle tek bir uygulama ile ulaşırsınız .

Mineral dolgu yüzde ne amaçla, hangi bölgelere uygulanabilir?

 

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek
Nazolabial olukları (burun kenarından ağız köşesine doğru inen çizgiler) düzeltmek
Yüzdeki sarkmanın giderilmesi için noktasal uygulama
Çene ve çene hattını belirginleştirmek

Mineral dolgu uygulaması ağrılı mıdır?

 

Çoğu kişi enjeksiyonların ağrı duyulmaksızın gerçekleştiğini söylemektedir. Uygulama öncesi lokal anestezik etkili bir krem kullanımı ağrı eşiği düşük olanlara yardımcı olabilir.

Uygulamadan sonra yüz nasıl görünür?

 

Uygulamadan hemen sonra, enjeksiyon bölgelerinde hafif kızarıklık ve ödem olabilir, ancak 15-20 dakika içerisinde tamamen yok olurlar. Nadiren olabilecek noktasal deri altı kanamalarına bağlı morluklar ise 5-7 gün içinde tamamen kaybolur.

Mineral dolgu uygulaması ne kadar sürer?

 

Dolgu uygulaması, mutlaka doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Tecrübeli doktorlar tarafından uygulandığı takdirde hızlı ve kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesi teste ihtiyaç duyulmaz ve yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Mineral dolgu tedavisinin etki süresi ne kadardır?

 

Mineral dolgu etkisi yaklaşık 18-24 ay sürmektedir.

Mineral dolgu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

 

Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir. Bu yan etkiler kısa sürede geriler. Morluklara kapatıcı sürülebilir.

Mineral dolgu uygulamaları ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

 

İşlem sonrasında kişi hemen günlük aktivitelerine ve sosyal hayatına devam edebilir.

Mineral dolgu enjeksiyonu öncesi ve sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

 

Uygulama sırasında oluşabilecek morarma riskini artırabildikleri için, işlemden 5-7 gün öncesinde ağrı kesiciler, aspirin, kan sulandırıcı diğer ilaçlar, yeşil çay, gingko biloba, sarımsak, ginseng, ekinezya gibi bitkilerin kullanılmaması önerilir. Uygulamayı izleyen 4 saat boyunca ağır spor, sert çiğneme hareketleri, konuşma ve gülme önerilmez. Uygulama yapılan bölgeye sert masaj yapılmamalıdır. Uygulama sonrası oluşan kızarıklık ve şişlik tamamen geçene kadar bu bölgeyi aşırı sıcak (sauna, güneşlenme) veya aşırı soğuğa karşı korumalısınız