Kimyasal Peeling Ankara Tunalı

ANKARA KİMYASAL PEELING

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, farklı kimyasal maddelerin deriyi soyması esasına dayanır. Peeling işlemi, cildin dış faktörlerden dolayı hasar görmüş olan tabakasını yenilemek ve alttan yeni hücrelere yer açmak için uygulanan bir tazeleme işlemidir. Cildi yeniler, pürüzsüz ve yumuşak bir cilt yapısı oluşturur. Ayrıca ciltteki renk farklılıklarını azaltır, kollajen yapısını güçlendirir ve cilde üst düzeyde nem kazandırır. Özellikle meyve asitleri (Alfa hidroksi asitler) ile yapılan peeling işlemi tüm cilt tiplerine uygulanabilir, hassasiyete neden olmaz.

Kimyasal Peeling hangi amaçlarla uygulanır?

  • Leke (gebelik, yaşlılık, güneş lekeleri) tedavisinde,
  • Deri gençleştirmede,
  • Yüzdeki yağlanmada ve belirgin gözeneklerde,
  • Akne ve akne izlerinde uygulanır.

Kimyasal Peeling etkinliği ne kadar sürer?

Derideki ölü hücrelerin atılıp alttan yeni derinin gelmesi için peeling seansları arasında deriye 3-4 hafta tanınmalıdır. Yaklaşık 10 dk süren kimyasal peeling uygulamalarının probleme göre ortalama 4-6 seans yapılması önerilir. 3-6 ay sonra cildi uyarmak adına bir seans daha yapılabilir. Etkinin devam etmesi için ise bu tedavinin her yıl tekrarlanması önerilir.

Kimyasal Peeling uygulaması nasıl gerçekleştirilir?

Kimyasal peeling’e hazır cilde uygun solüsyon uygulanır ve solüsyonun özelliğine/konsantrasyonuna göre 1-5 dk beklenir. İstenilen süre sonrasında nötralizan bir solüsyonla cilt temizlenir. Genellikle anestezi gerektirmeyen konforlu bir uygulamadır. Yüzeysel peelinglerde hafif bir batma hissedilirken, derin uygulamalarda yanma-batma-hassasiyet görülebilir. Takip eden 2-7 gün boyunca peeling derinliğine göre soyulma olabilir. Genellikle nemlendiriciler ile bu soyulma kontrol altına alınır. Kişiyi sosyal veya iş hayatından alıkoymaz. Uygulamanın kış aylarında yapılması önerilir.

Kimyasal Peeling uygulaması sonrası nelere dikkat edilmeli?

  • En az 30 SPF içeren güneşten koruyucu kullanılması,
  • Tahriş yapma potansiyeli olan ürünlerin aynı gün kullanılmaması,
  • Derinin sık sık nemlendirilmesi,
  • Probleme uygun devam kremleriyle tedaviye devam edilmesi önerilir.